Cilmes šūnas veic apvērsienu MS saskaņā ar jaunajiem novatoriskajiem pētījumiem

Nelieli klīniski pētījumi ir parādījuši, ka lielākajai daļai ar sklerozi slimojošu pacientu, saņemot cilmes šūnu transplantātu kopā ar ķīmijterapiju, tika novēroti dzīves kvalitātes uzlabojumi.

Aizraujošais jaunais pētījums tika publicēts šomēness un tajā piedalījās 110 pacientu ar recidivējošu remitējošu multiplo sklerozi 11 gadu laikposmā. Pētījumus veica salīdzinājumu divās grupās: vienai tika noteikta standarta slimību modificējoša ārstēšana (DMT); otrai piedāvāts asinsradošo deficīta cilmes šūnu transplantāts (HSCT) kopā ar ķīmijterapiju.

Pēc izvērtēšanas no 1 līdz 5 gadu laikposmā pētnieki noskaidroja, ka 34 pacientiem no DMT grupas tika novērota slimības progresēšana salīdzinājumā ar tikai 3 pacientiem HSCT grupā. Pirmajā gadā pēc EDSS skalas (paplašinātās invaliditātes statusa skala) tika novēroti uzlabojumi arī HSCT grupā, tikmēr tas pasliktinājās DMT grupā.

Vienai pētījuma dalībniecei, 28 gadus vecajai Amandai Lojai (Amanda Loy), tika piedāvāts cilmes šūnu transplantāts:

Tas izklausās tik dramatiski, bet [ārstēšana] atgrieza mani pie dzīves… Es nebiju gaidījusi tādus uzlabojumus. Ļaujoties tam, es pie sevis nodomāju, “Ja vien tas nenodarīs man sliktāk, viss būs kārtībā.” Tādējādi visi uzlabojumi bija absolūti negaidīti, un pilnīgi noteikti viens jauks pārsteigums.

Pirms transplantāta Amanda cieta no multiplās sklerozes. Viņa nespēja veikt pilna laika darbu, cieta no urīnpūšļa problēmām un bija spiesta lietot kruķus, lai staigātu. Tomēr pēc tikai viena gada no transplantāta lietošanas brīža, izmantojot viņas pašas asins cilmes šūnas, viņa pamanīja pārsteidzošas izmaiņas. Viņai vairs nebija problēmu ar urīnpūsli, noguruma, nejutīguma ekstremitātēs, karstuma nepanesamības vai nervu sāpju.

11 gadu laikā Amandas MS ārstēšana progresēja tik ļoti, ka nu viņa atkal strādā pilna laika darbu skolotājas amatā ASV. Viņa pat ir spējīga nodarboties ar sportu un neizjūt nepieciešamību pēc MS medikamentiem.

Tas ir labākais pierādījums cilnu šūnu transplantāta salīdzināšanai ar parasto ārstēšanu… Tas ir viens no pirmajiem pierādījumiem tam, ka pacientiem ar agresīvu MS ir novērojami būtiskāki uzlabojumi pēc transplantāta lietošanas nekā veicot standarta ārstēšanu.

- Harijs Atkins (Harry Atkin), cilmes šūnu transplantātu fiziķis, Ottavas hospitālis

Bez šaubām šī pirmā klīniskā pētījuma rezultāti ir iespaidīgi. Tomēr pētījumiem ir arī savi ierobežojumi, jo uzlabojumi ir pierādīti tikai pacientiem ar mazāk tradicionālu recidivējoši remitējošu MS. Turpmākie izmeklējumi un klīniskie pētījumi būs nepieciešami, lai dotu iespējas plašāk izplatītiem cilmes šūnu transplantātiem ar mērķi ārstēt multiplo sklerozi.

Atsauksmes:
jamanetwork.com/
www.vox.com/