Cilmes šūnas veidotas, lai ražotu insulīnu 1. tipa cukura diabēta slimniekiem

Pirmo reizi vēsturē zinātnieki ir pārveidojuši cilvēku cilmes šūnas par nobriedušām insulīnu ražotspējīgām šūnām. Šis sasniegums varētu pietuvināt mūs pretdiabēta ārstniecības līdzekļu izstrādāšanai.

Pirmo reizi vēsturē zinātnieki ir pārveidojuši cilvēku cilmes šūnas par nobriedušām insulīnu ražotspējīgām šūnām. Šis sasniegums varētu pietuvināt mūs pretdiabēta ārstniecības līdzekļu izstrādāšanai.

Insulīns atbild par glikozes un cukura līmeņa regulāciju asinīs. Bet aizkuņģa dziedzerī esošās insulīnu ražojošās šūnas tiek iznīcinātas tiem pacientiem, kas slimo ar 1. tipa cukura diabētu, tādējādi izraisot dažādas imunitātes komplikācijas un pat nopietnus orgānu bojājumus, kā, piemēram, nieru mazspēja vai insults. Nav pārsteigums, ka diabēta pētnieki ir mēģinājuši replicēt šīs dzīvi mainošas šūnas laboratorijā.

Iepriekš zinātnieki nav spējuši pārveidot cilmes šūnas par pilnībā nobriedušām beta šūnām, neļaujot tām pareizi reaģēt uz glikozi asinīs un insulīna sekrēciju. Tomēr zinātnieki no Kalifornijas San Francisko universitātes ir atraduši risinājumu. Viņi kultivēja pluripotentu cilmes šūnas traukā, izmantojot iepriekš neizmēģinātu procesu.

Bioloģijas pamatprincips ir tāds, ka formai seko funkcija, tāpēc mēs izsecinājām, ka saliņu veidošanās varētu būt svarīgs process beta šūnu pareizai nobriešanai.

- Gopika Nair, PhD, UCSF Diabēta centrs

Mākslīgi atdalot aizkuņģa dziedzera cilmes šūnas un pārveidojot tās saliņu veidīgās apvienībās, šūnu attīstība strauji virzījās uz priekšu. Tās reaģēja uz cukuru asinīs un ražoja insulīnu dažu dienu laikā - kā nobriedušas insulīnu ražojošas šūnas - veidā, kāds nebija iepriekš piedzīvots laboratorijā.

Tagad UCSF pētnieki strādā pie reģeneratīvām 1. tipa cukura diabēta terapijām, izmantojot šīs cilmes šūnas, kas cerams samazinās aizkuņģa dziedzera transplantācijas nepieciešamību. Ir pieejamas tikai 1000 uz 1,5 milj. 1. tipa cukura diabēta slimniekiem gadā, dzīvojošiem Amerikā. Nair saka:

Pašlaik terapijas kā insulīna injekcijas ārstē tikai slimības simptomus… Savukārt mūsu darbs ir vērsts uz vairākām aizraujošām iespējām, lai beidzot atrastu pretlīdzekli.
Mēs beidzot esam spējīgi virzīties uz priekšu tajās jomās, kas iepriekš ir bijušas mums slēgtas… Iespējas šķiet bezgalīgas.

Atsauksmes: www.ucsf.edu/